EKMS201VSN561MQ25S
Chemi-Con
Product No:
EKMS201VSN561MQ25S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.67 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series KMS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.505 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF