EKRG160ELL332MM15S
Chemi-Con
Product No:
EKRG160ELL332MM15S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series KRG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.134 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3300 µF