EKXJ201ELL221MUP1S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ201ELL221MUP1S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.095 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series KXJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.4525 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 220 µF