EKXJ221ELL271MMN3S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ221ELL271MMN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 220V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 220 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series KXJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.835 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 270 µF