EKXJ251ELL271ML40S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ251ELL271ML40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.285 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series KXJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.89125 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 270 µF