EKXL401ELL560MK30S
Chemi-Con
Product No:
EKXL401ELL560MK30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 495 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Series KXL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.2375 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 56 µF