EKYC500ELL181MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL181MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 448 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series KYC
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.12 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 180 µF