Home / LED Drivers / ELG-150-C2100B
minImg
ELG-150-C2100B
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ELG-150-C2100B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED POWER SUPPLIES 151.2W 2100MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.1A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Power (Watts) 151 W
Series ELG-150-C (150W)
Type Constant Current
Efficiency 91%
Voltage - Output 36 ~ 72V