ELXZ500ELL181MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ500ELL181MJ16S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series LXZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 130 mOhms