ENP-120-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
ENP-120-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 55.2V 121W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, CE, cULus
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 55.2V
Mounting Type Benchtop
Size / Dimension 7.56" L x 7.01" W x 1.79" H (192.0mm x 178.0mm x 45.5mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.2 A
Power (Watts) 121W
Series ENP-120 (120W)
Type Enclosed
Efficiency 91.5%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC