EPSA120100UB-P6RP-EJ
CUI Inc.
Product No:
EPSA120100UB-P6RP-EJ
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency cULus
Input Connector BS 1363
Size / Dimension 2.95" L x 1.97" W x 1.85" H (75.0mm x 50.0mm x 47.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 12 W
Series EPSA UK BLADE (12W)
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized United Kingdom
Efficiency Level V
Voltage - Output 12V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC