ERJ-8BQJ6R2V
Panasonic Electronic Components
Product No:
ERJ-8BQJ6R2V
Package:
1206
Description:
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Resistance 6.2 Ohms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W