Home / TVS Diodes / ESDLC12VLB-TP
minImg
ESDLC12VLB-TP
Micro Commercial Co
Product No:
ESDLC12VLB-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
2-DFN1006
Description:
TVS DIODE 12VWM 20VC DFN1006-2
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 7pF @ 1MHz (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 100W
Product Status Active
Supplier Device Package 2-DFN1006
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 20V
Package / Case 0402 (1006 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)