ESMH401VSN331MR40S
Chemi-Con
Product No:
ESMH401VSN331MR40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 753mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series SMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.717 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 330 µF