ESMQ630ELL220ME11D
Chemi-Con
Product No:
ESMQ630ELL220ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series SMQ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 22 µF