ESRD151M04XR
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
ESRD151M04XR
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series ESRD
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 150 µF