Home / Film Capacitors / F340X143348MKI2B0
minImg
F340X143348MKI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F340X143348MKI2B0
Description:
MKP F340X1 0,33F 20% 480VAC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression; 3 Phase
Height - Seated (Max) 0.933" (23.70mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Product Status Active
Ratings X1
Series F340X1
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 480V, 530V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.33 µF
Features 85C/85% Humidity