Home / Film Capacitors / F340Y234730MIP2T0
minImg
F340Y234730MIP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
F340Y234730MIP2T0
Description:
CAP FILM 0.047UF 20% 1KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.614" (15.60mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200, Y2
Series F340Y2
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.047 µF
Features 85C/85% Humidity