Home / Ceramic Capacitors / FA18X8R2A103KNU06
minImg
FA18X8R2A103KNU06
TDK Corporation
Product No:
FA18X8R2A103KNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 10000PF 100V X8R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X8R
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10000 pF