Home / Ceramic Capacitors / FA28X8R1E154KRU00
minImg
FA28X8R1E154KRU00
TDK Corporation
Product No:
FA28X8R1E154KRU00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.15UF 25V X8RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X8R
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FA
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.15 µF