FAD1-12038CSMW12
Qualtek
Product No:
FAD1-12038CSMW12
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 96.3 CFM (2.70m³/min)
Ingress Protection -
Noise 45.0dB(A)
Current Rating (Amps) 0.340A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
RPM 2540 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Plastic
Features -
Width 38.50mm
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Static Pressure 0.228 in H2O (56.8 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight 0.518 lb (234.96 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 4.08 W