FAD1-12038EBLW32
Qualtek
Product No:
FAD1-12038EBLW32
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
User Guide
Air Flow 71.6 CFM (2.00m³/min)
Ingress Protection -
Noise 36.2dB(A)
Current Rating (Amps) 0.090A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Voltage Range 43.2 ~ 52.8VDC
Product Status Active
RPM 1950 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 38.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.128 in H2O (31.8 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight 0.656 lb (297.56 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 4.32 W