Home / Crystals / FCX3M01355308E1D
minImg
FCX3M01355308E1D
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX3M01355308E1D
Description:
CRYSTAL 13.5531MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±10ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Ratings -
Series FCX-3M
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 13.553 MHz