Home / Crystals / FCX9S02000018E1D
minImg
FCX9S02000018E1D
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCX9S02000018E1D
Description:
CRYSTAL 20.000MHZ 18PF DIP
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Frequency Stability ±10ppm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
Ratings -
Series FCX-9S
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Operating Mode Fundamental
Frequency 20 MHz