FFA.1S.305.CLAC62
LEMO
Product No:
FFA.1S.305.CLAC62
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.224" ~ 0.244" (5.70mm ~ 6.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7A, 10A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Mfr LEMO
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Contact Material Brass, Bronze
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 250°C