Home / Ceramic Capacitors / FG18X5R1E106MRT00
minImg
FG18X5R1E106MRT00
TDK Corporation
Product No:
FG18X5R1E106MRT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF