Home / Ceramic Capacitors / FG26X7R2J332KNT00
minImg
FG26X7R2J332KNT00
TDK Corporation
Product No:
FG26X7R2J332KNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 3300PF 630V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FG
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3300 pF