FGG.0B.304.CLWD56
LEMO
Product No:
FGG.0B.304.CLWD56
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBP KEYG 4C CHR 5.6MM D
User Guide
Cable Opening 0.205" ~ 0.220" (5.20mm ~ 5.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 304
Mfr LEMO
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 250°C