FGG.3B.305.CYCD10Z
LEMO
Product No:
FGG.3B.305.CYCD10Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 19A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Mfr LEMO
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 250°C