FH12F-40S-0.5SH
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH12F-40S-0.5SH
Description:
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
User Guide
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin-Lead
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.18mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable End Type Straight
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH12
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.020" (0.50mm)