FHG.1K.306.CLAC45
LEMO
Product No:
FHG.1K.306.CLAC45
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 306
Mfr LEMO
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Backshell
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C