Home / Ceramic Capacitors / FK28X7R2A223KN006
minImg
FK28X7R2A223KN006
TDK Corporation
Product No:
FK28X7R2A223KN006
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FK
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.022 µF