FL1P-8QJ-2-Y110V
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
FL1P-8QJ-2-Y110V
Description:
LED YEL 8MM SNAP 110VAC/DC STK
User Guide
Lens Transparency -
Ingress Protection IP50
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Viewing Angle 35°
Panel Cutout Dimensions 0.31" (8.00mm)
Millicandela Rating 1000 ~ 1500mcd
Product Status Active
Ratings AC/DC
Lamp Color Yellow
Lens Style Round with Domed Top
Series FL1P
Type LED
Voltage 110V
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Features -
Lens Color Yellow
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 20mA
Base Product Number FL1P-8
Lens Size 9.20mm Dia