FLCY43R488B
VPG Foil Resistors
Product No:
FLCY43R488B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 43.488 OHM 0.1% 1/4W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 155°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.264" (6.70mm)
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±2.5ppm/°C
Size / Dimension 0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 43.488 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W