FLDWC0311-22-1
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
FLDWC0311-22-1
Description:
HOOK-UP DL STRND 22AWG BROWN 1'
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 125°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Wire Gauge 22 AWG
Product Status Active
Ratings UL Style 3584
Series FlexLite DW
Length 1.00' (0.30m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Brown
Features Chemical Resistant
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.054" (1.37mm)