FN5420-38-92-E0XXT
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN5420-38-92-E0XXT
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
LINE FILTER 38A CHASSIS MOUNT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Frequency - Operating DC ~ 60Hz
Configuration Single Stage
Applications Regenerative Motor Drive
Termination Style Terminal Block
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Inductance 1.16mH
Series FN 5420
Mfr Schaffner EMC Inc.
Filter Type Three Phase (Delta)
Package Bulk
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 480 V
Voltage - Rated AC -
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 530 V
Current 38 A