FSGM300N
onsemi
Product No:
FSGM300N
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-DIP
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Through Hole
Voltage - Breakdown 650V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DIP
Internal Switch(s) Yes
Control Features -
Power (Watts) 40 W
Series FPS™
Fault Protection Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 67kHz
Voltage - Start Up 12 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 77%
Output Isolation Isolated
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.7V ~ 26V