Home / AC DC Converters / FSP400-70AGGBM(M)
minImg
FSP400-70AGGBM(M)
FSP Technology Inc.
Product No:
FSP400-70AGGBM(M)
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Description:
AC/DC CNVT 3.3V 5V 2X12V 2X-12V
Product Status Active
Efficiency 80%
Mfr FSP Technology Inc.
Features Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -12V
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 12V
Voltage - Output 5 -12V
Approval Agency CB, CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.51" L x 5.91" W x 3.39" H (140.0mm x 150.1mm x 86.1mm)
Current - Output 5 500 mA
Number of Outputs 5
Current - Output 2 16 A
Current - Output 1 21 A
Power (Watts) 563W
Series FSP400-70AGGBM(M) (400W)
Current - Output 4 17 A
Type ATX
Current - Output 3 17 A