FTE-120-01-G-DH
Samtec Inc.
Product No:
FTE-120-01-G-DH
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD R/A 40POS 0.8MM
User Guide
Insulation Height 0.120" (3.05mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series FTE
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)