Home / Headers, Male Pins / FTR-110-51-G-D-LC-19
minImg
FTR-110-51-G-D-LC-19
Samtec Inc.
Product No:
FTR-110-51-G-D-LC-19
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Features Board Lock
Contact Length - Mating 0.190" (4.83mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Shape Square
Series FTR
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)