FTR-125-03-S-D-P
Samtec Inc.
Product No:
FTR-125-03-S-D-P
Description:
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Features Pick and Place
Contact Length - Mating 0.125" (3.18mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTR
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)