FW-02-05-G-D-375-065
Samtec Inc.
Product No:
FW-02-05-G-D-375-065
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.440" (11.176mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.375" (9.525mm)