FW-04-02-F-D-250-150
Samtec Inc.
Product No:
FW-04-02-F-D-250-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.475" (12.065mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.075" (1.905mm)