FW-07-04-F-D-340-090
Samtec Inc.
Product No:
FW-07-04-F-D-340-090
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Color Black
Length - Post (Mating) 0.090" (2.286mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.520" (13.208mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.340" (8.636mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.090" (2.286mm)