FW-08-05-G-D-401-150
Samtec Inc.
Product No:
FW-08-05-G-D-401-150
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin 0.551" (13.995mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.401" (10.185mm)