FW-11-03-L-D-250-075-P-TR
Samtec Inc.
Product No:
FW-11-03-L-D-250-075-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 22POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 22
Color Black
Length - Post (Mating) 0.075" (1.905mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.325" (8.255mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)