FW-14-04-F-D-625-085
Samtec Inc.
Product No:
FW-14-04-F-D-625-085
Description:
CONN HDR 28POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 28
Color Black
Length - Post (Mating) 0.085" (2.159mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.800" (20.320mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.625" (15.875mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.090" (2.286mm)