FW-21-04-L-D-200-254
Samtec Inc.
Product No:
FW-21-04-L-D-200-254
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 42POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 42
Color Black
Length - Post (Mating) 0.254" (6.452mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.544" (13.818mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.090" (2.286mm)