FW-22-03-L-D-220-180
Samtec Inc.
Product No:
FW-22-03-L-D-220-180
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 44
Color Black
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.400" (10.160mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.220" (5.588mm)