FW-44-05-H-D-361-140
Samtec Inc.
Product No:
FW-44-05-H-D-361-140
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 88
Color Black
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.501" (12.725mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.361" (9.169mm)